A Bizottság emlékeztetett arra, hogy
az Uniónak meg kell szabadulnia az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségétől, amelyeket gazdasági és politikai fegyverként használnak, és amelyek évente közel 100 milliárd eurójába kerülnek az európai adófizetőknek.
Az EU az általa fogyasztott gáz 90 százalékát importálja, aminek Oroszország adja mintegy 45 százalékát (155 milliárd köbméter). Az oroszok adják még az olajimport mintegy 25 százalékát (az EU embargót szeretne bevezetni ellene) és a szénimport 45 százalékát (augusztustól lép életbe az EU-ba irányuló szállítási tilalom). Az Európai Bizottság vezetője, Ursula von der Leyen még május 18-án bejelentette, hogy 2021 áprilisától 2022 áprilisáig az orosz gáz részesedése az uniós fogyasztásban 40 százalékról 26 százalékra csökkent. Arról nem tett említést, hogy a gázárak az EU-ban eközben a nyolcszorosára emelkedtek.
Megtakarítási célok
A REPowerEU tervben felvázolt intézkedések energiamegtakarítást, az energiahordozók ellátásának diverzifikálását és a megújuló energiaforrások gyorsított telepítését irányozzák elő a fosszilis tüzelőanyagok helyettesítésére a háztartásokban, az iparban, a közlekedésben és az áramtermelésben.
A Bizottság figyelmeztetett, hogy az energiamegtakarítás a leggyorsabb és legolcsóbb módja a jelenlegi energiaválság kezelésének, ezért megerősítenék a Fit for 55 jogalkotási csomag energiahatékonysági intézkedéseit.
Az Európai Bizottság az energiafogyasztás 13 százalékos csökkentését javasolja 2030-ra (korábban 9% volt a cél).
Az épületek energiahatékonyságának javításával és a hőszivattyúk használatával rövid távon 5 százalékkal (mintegy 13 milliárd köbméterrel) csökkenhet a gázigény. Ezért a Bizottság felszólította a tagállamokat, hogy indítsanak konkrét, a háztartásokat és az ipart célzó kommunikációs kampányokat. Már rövid távú magatartásbeli változások is 5 százalékkal csökkenthetik a gáz- és olajkeresletet.
Ezen túlmenően a tagállamoknak adóügyi intézkedésekkel kell ösztönözniük az energiatakarékosságot, például az energiahatékony fűtési rendszerekre, épületszigetelésre és készülékekre vagy termékekre vonatkozó kedvezményes ÁFA-kulcsokkal.
A megújuló energiaforrások
Az Európai Bizottság javaslata szerint a megújuló energiaforrások, különösen a napenergia gyors és tömeges elterjesztése áll a REPowerEU terv középpontjában. A megújuló energia részarányát 2030-ra az uniós országok energiamérlegében 40 százalékról 45 százalékra emelnék.
Ennek alapján 2030-ig akár 1236 GW megújuló energiát termelnének majd az EU-ban, ami körülbelül kétszerese a jelenlegi szintnek.
Az elterjesztés felgyorsítása érdekében a Bizottság egyszerűsíteni kívánja az engedélyezési eljárásokat azáltal, hogy az új szél- és napenergia-projekteket „kiemelten fontos közérdekű ügynek” nyilvánítja, és nemzeti szinten olyan területeket kell meghatározni az alacsony környezeti kockázatú övezetekben, ahol az új erőművek gyorsabban engedélyezhetőek.